باورهای غلط بیزینس

رهایی از باورهای غلط بیزینسی

فلش

باورها چگونه شکل می گیرند؟

همه ی ما در زندگی باورهایی داریم که بر اساس آن ها در مسیر خود حرکت می کنیم. ما با این باور ها آینده را پیش بینی می کنیم و با توجه به آن ها قدم های بعدی خود را طراحی نموده و دست به اقدام می زنیم. از قضا برخی از این باور ها ریشه های محکمی در گذشته دارند و سالیان درازی گشته اند تا به ما رسیده اند. لذا شواهد و قرائن بسیاری آن ها را تایید کرده اند و گاها در بطن یک جامعه یا فرهنگ پذیرفته شده اند. از این رو به راحتی در ذهن ما لانه کرده اند و همینطور به راحتی قابل تغییر نیستند.
اما به راستی تمام عقاید بنیادین ما درست و منطبق بر واقعیت هستند؟ آیا همه چیز، تنها همان طور که در محدوده ی ذهن ما تعریف شده است امکان پذیر است؟
برای روشن شدن این موضوع ویدیوی قوی سیاه را ببینید و اگر با آنچه در کسب و کارتان می خواستید فاصله دارید و هنوز باور نابودگری در خودتان نیافته اید، پیشنهاد می کنیم که از یک بیزینس کوچ حرفه ای کمک بگیرید.

قوی سیاه خود را یافته اید؟

ویلیام فالین در قصه ی قوی سیاه خود نشان داد که افکار و باورهای ما همیشه با ما صادق نیستند. ما به واسطه ی شواهدی که تا کنون دیده ایم باورهایی را برمی گزینیم و از آن پس احتمالا با توجه به سوگیری ذهنیمان باقی مشاهدات را بر مبنای تایید همان باور خود قرار می دهیم و به طور خودکار بر سایر احتمالات چشم می بندیم.

ما در این چرخه ی معیوب خواهیم ماند مگر آنکه از دید وسیع تری به مشاهدات و باور های خود بنگریم و سعی کنیم چشم به روی شواهد مخالف بگشاییم.

باورهای اشتباه بیزینسی چگونه باعث رکود می شوند؟

در واقع این عقاید بنیادی هدایتگر مسیر بیزینسی، شغلی و حتی همه ی زندگی ما هستند و  در بسیاری از موارد ما را به سمت و سویی درست و حقیقی هدایت می کنند. اما این هدایتگری  با وجود فوایدی که دارد در عین حال مشکل و خطر بزرگی برای ما تلقی می شود.

همانطور که اشاره کردیم حرکت در خلاف جهت این باورها برای ذهن،

با دشواری همراه است. حال اگر ما مجموعه ای از باورهای غلط را در میان باورها ی صحیح خود گنجانده باشیم (که حتما برای همه اتفاق افتاده است) در مسیر خود سرگشته و دچار رکود خواهیم شد.

اگر شما هم فکر می کنید که برای رسیدن به آنچه رویایش را دارید توان کافی ندارید!

اگر فکر می کنید همه ی راه های ممکن را امتحان کرده اید و هیچ فرصت دیگری برای موفقیت باقی نمانده است!

اگر فکر می کنید سن و سال شما خیلی بیشتر و یا کمتر از آن است که بتواند به خواسته هایش جامه  ی عمل بپوشاند!

و هزاران ” اگر” دیگر که محدودیتی بر مسیر رشد شما ایجاد کرده اند،

لازم است بدانید که شما در تله ی باور های محدود خود گیر کده اید و آنچه به آن نیاز دارید عقب نشینی از خواسته هایتان نیست، بلکه بازسازی تفکر و باورهایی است که تا به امروز مسیر موفقیت شما را مسدود کرده اند.

شکست شغلی درد است یا موهبت؟

شکست شغلیاین باور ها سراسر زندگی را در بر می گیرند. و هرکجا سایه افکنده باشند جلوی مسیر رشد را خواهند گرفت. ممکن است شما هم در بیزینس خود باورها ی غلطی را داشته باشید که مانع از رشد شما و بروز توانایی هایتان شده باشند. و زمانی متوجه آن خواهید شد که دچار شکست می شوید و یا در مسیر کار و شغل خود با چالش های عمیق رو به رو می شوید. در واقع چنین مواردی موهبیتی هستند تا شما بار دیگر افکار و عقاید خود را وارسی کنید و آنچه نیاز به ترمیم و یا تقویت دارد را سر و مان بخشید.

رهایی از باورهای غلط بیزینسی

باورهای غلط

مقابله با چنین عقایدی و حرکت در خلاف جهت آن ها کار ساده ای نیست. چه بسا که ذهن هر شخص اولین مانع  در برابر این حرکت خلاف جهت است و تغییر مسیر را به شدت سرکوب می کند.

راه هایی می توان یافت تا هنگامی که با چنین چالش هایی مواجه می شوید در روند اصلاح باورهایمان ما را یاری کند و در نهایت جهش هایی در کار و زندگی برایمان فراهم آورد.

یکی از راه حل های بنیادی رهایی از چنین باورهایی به چالش کشیدن آن هاست و چنانچه شواهدی خلاف این باورها بیابیم به راحتی می توانیم باور های ناسالم را تخریب و باورهای صحیح را جایگزین کنیم.

انسان ها در زندگی برای رهایی از چنین باورهایی نزد روانشناسان می روند. چنین درمان هایی در رابطه با باورهای مربوط به بیزینس هم امکان پذیر است.  بیزینس کوچینگ و منتورینگ فرایندی است که با به چالش کشیدن این باورها در اصلاح و بهبودی آن ها ما را یاری می کند.

سوالات متداول

 • باورهای محدود کننده ی بیزینسی چگونه شکل میگیرند؟

آنچه ما در بست خانواده و جامعه می آموزیم یک باور در ذهن ما ایجاد می کند و ما نا خودآگاه در تجربیات بعدی خود توجه خود را معطوف به موضوعاتی می کنیم که این باورهارا تایید می کنند. بدین ترتیب آنها قوت می یابند و ما را هدایت میکنند.

 • باور های غلط بیزینسی چطور ما را هدایت می کنند؟

هنگامی که باورهای ما با شواهد دیگر تایید می شوند ناخودآگاه به مسیر و انتخاب های ما جهت می دهند و همان نتایج غلط گذشته را رقم می زنند.

 • ورشکسستگی مالی چه موهبتی دارد؟

ورشکستی های مالی فرصتی هستند برای زیر سوال بردن باورها و واکنش هایی که تا پیش از آن در کسب و کار خود داشته ایم و باعث می شود بتوانیم از زوایای مختلف مسیرمان را بررسی کنیم و نقشه ی موفقیت طراحی کنیم.

نظر خود را بنویسید:
ثبت دیدگاه
دیدگاه های کاربران
نگاه چاوشی نژاد
13:14 - 1401/02/24
پاسخ دهید
این مقاله کاملا مشکل منو بازگو کرد من در تله باورهای غلط خود گیر کرده و کم کم دارم خودم وباورهامو تغییر میدم . و هر چه فکر میکنم چند سال رو از دست دادم افسوس میخورم
  نرگس فتحیپشتیبانEMC
  14:08 - 1401/02/25
  پاسخ دهید
  چه خوب که به جای افسوس قدمی برای بهبود اوضاع بردارید. اگر نیاز به کمک داشتید از تیم پشتیبانی ما می تونید راهنمایی دریافت کنید. 02146028520
Mohammadheydari
13:50 - 1401/02/24
پاسخ دهید
خیلی پرمحتوا بود👌👌👌👌
  نرگس فتحیپشتیبانEMC
  14:03 - 1401/02/25
  پاسخ دهید
  ممنونیم
احسان باقری
16:06 - 1401/02/24
پاسخ دهید
خب سوال من اینکه چه عواملی یک شرکت و تیم شو هدایت میکنه سمت ورشکستگی؟؟!!!
  نرگس فتحیپشتیبانEMC
  13:47 - 1401/02/25
  پاسخ دهید
  این موضوع در هر فردی متفاوته، باید باید بتونید این باور های غلط رو در خودتون شناسایی کنید. می تونید از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید.
فهرست

لطفا صبر کنید