باورهای محدود کننده کسب و کار

باورهای محدود کننده کسب و کار

فلش

باورهای محدود کننده کسب و کار چه هستند؟

برای موفقیت در هر موضوعی ابتدا باید باور درست و مناسبی را نسبت آن مسئله داشته باشید تا اتفاقی مطلوب را رقم بزنید. قطعا این که هر آنچه رخ می دهد، نشات گرفته از باور و ذهن تان است را بارها شنیده اید. در حوزه بیزینس نیز این موضوع صدق می کند و باورهای محدود کننده کسب و کار موجب می شود تا برخی از ایده ها و طرح های تان را اجرا نکنید. اما بعد از مدتی همان ایده را در کسب و کار رقبای خود مشاهده می نمایید. دلیل این موضوع باور محدود کننده ای است که در کسب و کارها وجود دارد.

باورهای ذهنی

باورها نوعی از عقاید هستند که بر اساس پیرامون محل زندگی، خانواده و افرادی که با آن ها در ارتباط هستید؛ شکل می گیرد که به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند.

  • باورهای محدود کننده
  • باورهای یاری کننده

باورهای محدود کننده

باورهایی که به شما حس ناتوانی و عدم موفقیت در انجام امور مختلف را می دهند؛ جزء باورهای محدود کننده به شمار می رود. به عنوان مثال، می خواهید کسب و کار جدیدی را راه اندازی نمایید ولی در ذهن تان این اعتقاد را دارید که نمی توانید در بازار پر رقابت موفق شوید. در نتیجه هیچگاه اقدام به انجام کاری نمی کنید. زیرا باورهای محدود کننده کسب و کار به شما اجاره کارآفرینی و یا پیاده سازی ایده های تان را نمی دهد.

باورهای محدود کننده

باورهای یاری کننده

اما دسته دیگری که وجود دارد؛ باورهای یاری کننده می باشد. این نوع باور به شما حس قدرت و توانایی را می دهد و موجب می شود بتوانید در کارهای خود به بهترین شکل ظاهر شوید. افراد موفق به کمک این نوع باور همیشه به نتایج مورد قبولی دست پیدا می کنند.

تغییر باور در کسب و کار

یکی از اقداماتی که می تواند موجب رشد بیزینس تان شود؛ تغییر باورهای محدودکننده کسب و کار می باشد. دقت کنید که برای ایجاد باور جدید نیازمند تلاش و زمان زیادی است اما بعد از شکل گیری و تغییر باورهای محدود کننده می توانید نتایجی شگرف را در زندگی تان مشاهده نمایید. برخی از کارهایی که می تواند موجب تغییر باورهای محدود کننده کسب و کار شود عبارت اند از:

  • استفاده از جملات تاکیدی مثبت
  • دور کردن برچسب های منفی مانند ناتوانی، تنبلی و…
  • ساختن تصویر سازی های مثبت
  • دور شدن از افراد منفیآشنایی با افکار محدود کننده کسب و کار

آشنایی با افکار محدود کننده کسب و کار

در بخش بیزینس و تجارت برخی از باورها وجود دارد که موجب عدم حرکت و شروع برای راه اندازی کسب و کارها می شود که عبارت اند از:

  • کمال گرایی
  • عدم بررسی تاثیر کسب و کار
  • نقطه امن

کمال گرایی

یکی از آسیب زننده ترین باورها، کمال گرایی می باشد که موجب می شود شروع کارها را به تاخیر بیندازید. به عنوان مثال، شما قصد راه اندازی کسب و کار اینترنتی را دارید اما به دلیل باور کمال گرایی که وجود دارد، می خواهید همه چیز کامل و بدون نقص باشد. به همین دلیل کارها را به تاخیر می اندازید تا شرایط مناسب فراهم شود. همین موضوع باعث می شود که هیچگاه به خواسته خود دست پیدا نکنید.

یکی دیگر از افکار سمی که در ذهن اکثر کسانی که میخواهند کسب و کار خودشون رو شروع کنند این است که فکر میکنند  برای پول درآوردن باید پول داشت که این اعتقادی اشتباه بیش نیست.اگر بخواهیم نگاه گذرایی به زندگی افراد ثروتمند دنیا داشته باشیم متوجه میشیم که اکثر آنها خودساخته هستند.

یک نکته ای که بسیار قابل توجه است این است که ما با تفییر باور باید بیشتر به دنبال فرصت های ثروتساز و ارتباط با افراد ثروتمند باشیم.هرچقدر که شبکه سازی و داره ارتباطات ما چنین افرادی گسترده تر باشد،قطعا ما مسیر خودمان برای رسیدن به هدفمان را میتوانیم کوتاه تر کنیم.

تمام افراد ثروتمند این موضوع را میدانند که ثروت آنها دائمی نیست و پایان میابد و میدانند حتی با داشتن حد زیادی از سرمایه امکان شکست در کارشان وجود دارد ولی سعی میکنند روی ایجاد خلق ارزش در جامعه تمرکز کنند تا با این کار

به خواسته های مادی و معنوی خودشان برسند.این یعنی شکست سد باورهای محدود کننده.

عدم بررسی تاثیر کسب و کار

یکی دیگر از موضوعاتی که باعث می شود شما در کار خود موفق نشوید؛ عدم دقت به تاثیر کسب و کارتان بر روی زندگی مشتریان تان است. برخی از افراد صرفاً به دنبال فروش محصولات و یا خدمات خود هستند اما هیچگاه به تاثیر و یا چرایی خرید محصولات توسط دیگر افراد نمی اندیشند.

نقطه امن

یکی از مواردی که موجب می شود در کسب و کار و حتی زندگی موفق نشوید، عدم خروج از نقطه امن است. زمانی که شرایط مطلوب بوده و در راحتی هستید؛ ایجاد تغییر برای رسیدن به شرایط بهتر بسیار سخت می باشد. زیرا این کار همیشه با ترس همراه است.

جمع بندی

در این مقاله به برخی از باورهای محدود کننده کسب و کار و راه های تغییر آن پرداختیم تا با انجام آنها بتوانید باعث رونق بخشیدن با تجارت تان شوید. البته شناسایی باورهای محدود کننده خود امری دشوار می باشد که در این راه می تواند بیزینس کوچینگ به کمک شما امده تا بعد از شناخت عقاید و باورهای تان به تغییر انها بپردازید.

نظر خود را بنویسید:
ثبت دیدگاه
دیدگاه های کاربران
فهرست

لطفا صبر کنید